KIRIMIN ÇOĞRAFİ YAPISI

KIRIM ÇOĞRAFİ YAPISI

Kırım yarımadası, Doğu Avrupa düzlüğünün en uç güney noktasında yer almaktadır. Yarımada toprakları güneyden ve batıdan Karadeniz, doğudan ise Azak Denizi ile sarılmıştır. Kırım ortalama olarak Kuzey Kutbu ile Ekvator arasında bulunmaktadır. Yaklaşık olarak yüzölçümü ise 27.000 kilometrekaredir.

Kırım, kuzeyden güneye 200 km. iken batıdan doğuya 325 km.dir. Yarımadayı çevreleyen sahil şeridi ise yaklaşık olarak 1000 km. kadardır.

Günümüzde Kırım yarımadasının nüfusu 2.600.000 civarındadır. Nüfusun yaklaşık olarak 12.7’si Kırım Tatarıdır.

Cumhuriyet’in başkenti Simferopol (Akmescit)’dür. Başlıca şehirleri; Sivastopol (Akyar), Kerç, Yevpatorya (Gözleve), Feodosya (Kefe), Yalta ve Canköy’dür. Ayrıca Belogorsk (Karasubazar), Bahçesaray, Krasnoperekopsk, Saki, Sudak, Aluşta gibi küçük fakat önemli şehirleri de bulunmaktadır.

Kırım’ın kuzey kısmı “Çöl”, güney kısmı ise “Yalıboyu” olarak adlandırılmaktadır. “Çöl” kısmında ılıman kara iklimi hakimdir. “Yalıboyu” bölgesinde ise tipik Akdeniz iklimi hakimdir.

Isı ve nem miktarı bakımından Kırım, dünyadaki tarımsal alanlar içerisinde önemli bölgelerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Sahil şeridi boyunca dünyaca ünlü sağlık merkezleri; Yalta, Alupka, Simeiz, Gurzuf, Mishor, Livadia, Foros ve Aluşta’da yer almaktadır.

Kırım’da karayolu, ulaşım ağında başrolü almaktadır. Ayrıca dünyanın en uzun tröleybüs hattı Kırım’da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir